Batron Enerji Sistemleri

Batron’dan Akıllı Şehirler için Akıllı Direk Çözümleri

Akıllı direkler, şehrimizin teknoloji ve geleceğin akıllı şehirleri dünyasına geliştiğinin ve uyum sağladığının, tüm yüksek teknoloji yeniliklerini verimli ve sınırsız bir şekilde desteklediğinin bir işaretidir.

Akıllı şehirler, veri toplayıp analiz ederek, vatandaşlarıyla bilgi paylaşarak ve sunduğu hizmetlerin kalitesini ve vatandaşlarının refahını artırarak operasyonel verimliliği artıran ve maliyetleri düşüren şehirlerdir.

Akıllı şehirler, verileri toplamak için bağlı sensörler, aydınlatma ve sayaçlar gibi Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarını kullanır. Şehirler daha sonra bu verileri altyapı, enerji tüketimi, kamu hizmetleri ve daha fazlasını geliştirmek için kullanır. Akıllı şehir yönetiminin modeli, sürdürülebilir büyüme ile çevre ve enerji tasarrufu dengesine odaklanan, akıllı şehirleri Endüstri 4.0’a getiren bir şehir geliştirmektir. BADİ yani Batron akıllı direkleri, bu kapsamda %100 yerli ve milli olarak geliştirilmiş akıllı şehir direkleridir.

Batron Akıllı Sokak Direkleri (BADİ), LED ışık kaynaklarının kullanımıyla birlikte enerji tasarrufuna önemli ölçüde katkıda bulunan, çevreyi koruyan, günün saatine ve ortam koşullarına bağlı olarak parlaklığını ayarlayan, güvenlik, iletişim ve enerji kaynağı olarak kullanılan akıllı sistemlerdir.

Akıllı direkler, bir arıza durumunda merkezi kontrol ile hızlı ve kolay bir şekilde iletişim kurar; ayrıca uzaktan etkili bir şekilde kontrol edilebilirler.

Batron, ihtiyaç doğrultusunda BADİ’ye farklı birçok teknolojiyi ekleyerek kullanıcılar için daha fonksiyonel hale getirilebilir. Hava istasyonları, acil durum düğmeleri, kameralar, arkadan aydınlatmalı bilgi paneli, çeşitli sensörler veya Wi-Fi vericisi, Batron’un en sık uyguladığı özelliklerdir. Böylece akıllı bir şehrin sokaklarında konforu, farkındalığı ve her şeyden önce güvenliği artırmaya yardımcı olur.

BADİ akıllı direkler; modülerdir, bu nedenle ihtiyaç duyulan fonksiyonlar ile üretilebilir. Gelecekte ihtiyaç duyulabilecek özellikler istenilen zaman eklenerek akıllı direğini fonksiyonları artırılabilir.
 
Kendi enerjisini üretir

BADİ, üzerinde bulunan solar paneli sayesinde gün içinde güneşten ürettiği enerjiyi depolar ve üzerinde bulunan tüm ekipmanları bu enerji ile çalıştırır. Güneş olmayan günlerde bile depoladığı enerji ile 2 gün boyunca sitemleri çalışır durumda tutabilir. Şebeke enerjisi olan alanlarda şebeke ile uyumlu çalışır, şebeke kesildiği an yedek güç sistemi devreye girer ve çalışmaya devam eder.

Karbon ayak izimizin azaltılmasına ve doğayı korumaya yardımcı olur.

Verimli aydınlatma

BADİ üzerinde bulunan LED aydınlatma modülleri ihtiyaca göre farklı aydınlatma kapasitelerinde üretilebilir. LED modüller üzerlerinde bulunan sensörler ile hareket algılandığında, hava karardığında veya istenen saatler arasına programlama yapılarak çalıştırılabilir böylece en verimli aydınlatma sağlanarak karbon izini azaltır.

Güvenlik sağlar

BADİ üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü IP güvenlik kamerasına, cep telefonu uygulaması ile uzaktan bağlanabilir, kayıt alınabilir, geriye dönük  izleme yapılabilir. Kamera hareketliliği sayesinde uzaktan kamerayı yönlendirip istenen açıdan görüntü  ve ses alınıp kayıt yapılabilir.

Sesli iletişim kurar

BADİ kamerası içinde bulunan dahili hoparlör ile cep telefonundan sesli uyarı gönderilerek direk çevresinde bulunan insanlara yönlendirme yapılabilir.

Uzaktan izleme

Uzaktan bağlantı modülü sayesinde BADİ Akıllı Aydınlatma Direği içinde bulunan pil paketinin kapasitesi, ürettiği enerji, tüketim miktarı, pil paketinin ömrü kolayca öğrenilebilir. Aynı zamanda üzerinde bulunan tüm sistemlerin sağlık durumu hakkında da anlık bilgi sahibi olunabilir.

Kablolu ve Kablosuz Şarj

BADİ Akıllı Aydınlatma Direğinin üzerinde cep telefonu, Scooter, vb. araç ve cihazlar için 220V Priz, USB ve Type-C çıkış portları ile kablosuz şarj bölümleri de yer alır. Kullanılan elektronik cihazın kablosuz şarj özelliğini destekliyor olması yeterli. Akıllı Aydınlatma Direği üzerinde bulunan Kablosuz Şarj bölümü cihazların hızlı şarj edilmesine olanak tanır.

BADİ enerjiye kesintisiz ulaşma imkânı sağlar.

İnternet dağıtımı

BADİ akıllı direk bulunduğu ortamda internet dağıtımı yapabilir, yaklaşık 500 m açık alan mesafesi içinde yüksek hızlı internet sağlar, bu mesafe 2 km’ye kadar artırılabilir. Bu sayede bina bahçesinde, parklar gibi BADİ’nin olduğu tüm alanlarda kesintisiz internet erişimine sahip olunabilir.

 

Haber Link : https://www.ebelediye.info/haberler/batron-dan-akilli-sehirler-icin-akilli-direk-cozumleri